קצרים על טיפוח

פילינג - לא מה שחשבת – חלק א'

פוסט בשני חלקים... מהו פילינג, למה זה טוב ומה הם סוגי הפילינג הקיימים. .. החלק השני זה פירוט למי שמתעניין לעומק

כל הפילינגים שמוזכרים בחלק א' הם פילינגים שזמינים רק אצל קוסמטיקאית. בפוסט "פילינגים – לא מה שחשבת - חלק ב'" יש פירוט גם על פילינגים שזמינים ברשתות השיווק וחנויות הפארם.


מה זה פילינג


משמעות המילה "פילינג" היא קילוף. משייכים את ה"קילוף" לפעולה קוסמטית כי פעם, לפני הרבה זמן, השתמשו בתכשירים המבוססים על גרגירים מסוגים שונים, אשר איתם היו מעסים (=עיסוי) את העור וכך מקלפים ממנו שכבה דקה. פעולה זו המריצה את מחזור הדם, עודדה התחדשות תאים והתוצאה היתה שהעור נראה רענן יותר.
עם הזמן, ובעיקר בעשר השנים האחרונות, עם התפתחות המחקר וההבנה שלנו את הגוף ואת העור, גילו מדענים חומרים אשר משפיעים על העור ומשנים את מראהו לטובה מבלי לגרום לקילוף נראה לעיין ומבלי הגירוי הנלווה לו.


למה לעשות פילינג
העור שלנו מתחדש כל הזמן. תאים חדשים נוצרים בתחתית השכבה העליונה של העור ונדחפים עם הזמן על ידי תאים חדשים שנוצרים מתחתם.... עד שהם מגיעים למעלה אל פני השטח.
רבות מהבעיות שאנו רואים על גבי העור מקורן בבעיות הקשורות בהתחדשות העור. מטרת הפילינג היא להסדיר בדרכים שונות את ההתחדשות הזו.


בניגוד למה שהיה נהוג פעם – היום לא נהוג לחפש את מראה הקילוף של העור. מצב של קילוף הוא מצב לא בריא המעיד על יובש וסטרס לעור ועשוי להשפיע לרעה על מראהו.
הפילינגים שיוזכרו כאן אינם גורמים לקילוף ניראה לעיין אך בהחלט משפיעים על העור בדרגות שונות של עוצמה ומשפרות את מראהו.


פוסט זה בא לסקור מהם סוגי תכשירי הפילינג הקוסמטיים הנמצאים בשימוש היום לפי בעיות שונות שאנו רואים בעור.
יובהר מראש כי ההחלטה איזה פילינג מתאים לכל מטופל תלויה באיבחון מסודר שאני עורכת הכולל שאלון רפואי.


ישנם עוד נושאים שמטרידים אותנו במראה העור שלנו אך אינם מתאימים לטיפול באמצעות פילינג
חפשו בתפריט "קצרים על טיפוח" נושאים אחרים שמעניינים אותכם. 1. עור צעיר בריא:
  לא צריך פילינג !
  עד גיל 20-25 העור לא זקוק לעזרה מיוחדת. הוא מתחדש לבד ונראה טוב !

 2. שחורים:
  מה זה: בעור יש נקבוביות אשר מהן יוצא חלב שהוא שומן אשר נפרש על פני העור ומכסה אותו. השחורים (או "קומודונים" בשפה מקצועית יותר) אלו הם הצטברות של חלב בנקבוביות.
  איך מטפלים: את השחורים האלו יש צורך לנקז באופן מסורתי אצל קוסמטיקאית בקליניקה. לא ניתן להוציא אותם באמצעות תכשיר פילינג לשימוש ביתי אבל ניתן למנוע את הופעתם לאחר הטיפול של הקוסמטיקאית באמצעות פילינג לשימוש ביתי המפרק את הקשרים בין התאים המתים שבדופן הנקבובית, ממיס את השומן שממנו עשוי ה"שחור" ובכך מאפשר ניקוז שוטף ומסודר של הנקבובית ומונע הצטברות חלב והפיכתו ל"שחור".
  פילינגים מתאימים: פילינג חומצה אזלאית, פילינג 2 חומצות, פילינג שלוש חומצות.

 3. אקנה:
  מה זה: זהו מצב שהצטברות חלב בנקבוביות יחד עם חיידק מאוד לא סימפטי ועור שומני יוצרים פצעים. דרגות הפצעים הן מהקל ביותר עד לאקנה וולגריס הקשה.
  איך מטפלים: ניתן לעשות טיפול לאקנה בקליניקה ע"י הקוסמטיקאית רק במצב שאין פצעים דלוקים. אם יש פצעים לא מטפלים במכון – אלא רק בבית. ישנם מצבים המחמירים מאוד את מצב הפצעים ומחייבים התייחסות מיוחדת אבל ברוב המקרים יש להשתמש בתכשיר לבית אשר יפחית באופן יום יומי את פעילות בלוטות החלב על מנת שייצרו פחות שומן. תכשיר להפחתת ייצור החלב עשוי להיות משולב עם תכשיר לחידוש תאים. 
  פילינגים מתאימים: פילינג חומצה אזלאית, פילינג רטינול, פילינג חומצה סליצילית.

 4. עור בוגר:
  מה זה: עם השנים משתנה מבנה העור שלנו והוא הופך דק, רפוי ומתחדש לאט יותר ולכן עור בוגר זקוק לחידוש מתמיד וטיפול קוסמטי עשוי להיטיב עימו מאוד.
  יש הבדל משמעותי בין איך שנראה עור מבוגר מטופח לבין מראהו של עור מבוגר לא מטופח.
  איך מטפלים: לא מומלץ להשתמש בפילינג גרגירים לעור מבוגר ומלבד מצבים מסויימים שיובררו על ידי בעת הקבלה הראשונה לטיפול. אך פילינגים לשימוש ביתי המעודדים את הנשלת התאים המתים ואת התחדשות התאים – הוא הפילינג המתאים. פילינג כזה זמין לשימוש ביתי או לטיפול מכון.
  פילינגים מתאימים: פילינג גומאז', פילינג אנזימטי, פילינג חומצה לקטית, פילינג רטינול. 1. כתמים על העור
  מה זה: בעור יש תאים המייצרים צבע. כתמים הם מקומות בהם מכל מיני סיבות נוצר יותר צבע.
  כתמים לעיניין פוסט זה אינם נמשים או נקודות חן (נמשים ונקודות חן מחייבות התייחסות נפרדת)
  איך מטפלים: בקליניקה יכולה קוסמטיקאית להפחית את כהות הכתם באמצעות פילינג חומצות מותאם ובבית ניתן להשתמש בתכשיר פילינג הבהרה ובמדכא מלנין על מנת להמשיך ולהפחית את כהות הכתם.
  במאמר מוסגר אני אוסיף כי שימוש במדכא מלנין גם באיזורים שאין בהם כתם משמעותי – משפר את מראה העור מאוד.
  פילינגים מתאימים :פילינג חומצה גליקולית, פילינג חומצה פיטית, פיחלינג חומצה קוג'ית, פילינג הבהרה ביתי, מדכא מלנין.