קצרים על טיפוח

אטופיק דרמטיטיס

יובש קיצוני של העור, גירוי וגירוד אינסופי הגורם לעיתים אפילו לפציעה, עור קריספי ושברירי ואזורים נרחבים כהים משמעותית ונוקשים למגע. האיזורים הנגועים הם לרוב פנים הזרוע, הקפל האחורי של הברך, שורש כף היד וכף הרגל, פנים, ירכיים וגב. מצב העור מושפע מאוד ממזג האוויר ובעיקר במעברי עונות. לחץ נפשי מחמיר את המצב וקיים גם רקע אלרגני מובהק.

 

קצת על אטופיק דרמטיטיס, קוסמטיקה ומקלחת


אטופיק דרמטיטיס היא דלקת כרונית בעור המתבטאת ביובש קשה בעור, בתפרחת אדומה ובגרד עז הפוצע את העור.


הטיפול הקוסמטי באטופיק דרמטיטיס מתמקד דווקא במניעה.


הדלקת בעור האטופי נגרמת לרוב בעקבות חשיפה קבועה לגורם אלרגני כגון קרדית האבק ו/או אלרגנים אחרים שלא תמיד ניתן לדעת מה הם ולא ניתן להמנע מהם לחלוטין. יש ילדים שהאטופיק מלווה אותם עד גיל ילדות וחולף אך יש אנשים שהוא ממשיך ומלווה אותם אל חייהם הבוגרים.


דלקת זו משבשת את פעולתן של בלוטות בעור שתפקידן להפריש שומן המתפזר על פני העור ושומר עליו מהתאיידות המים בו. השיבוש מתבטא בכך שאין מספיק הפרשת שומן על גבי העור והעור מתייבש. היובש מוביל לגירויי, גירוד ופציעה.


בעור האטופי חסרים החומרים אוראה סקוולן ושמנים נוספים ונמצאים בקרמי לחות המיועדים לעור יבש מאוד לכן בתום המקלחת יש להקפיד על מריחת קרם לחות טוב.  למעשה כמעט ואין ברירה בעור אטופי: קרם לחות הוא מלווה הכרחי.


ההרגל שלנו להשתמש בסבון לניקוי העור מהווה, במקרה הזה, גורם רקע משמעותי היות ששימוש בסבון בהכרח מייבש את העור. גם אנשים שעורם בריא סובלים מעור מיובש כתוצאה משימוש בסבונים, אך עורם הבריא מפריש מספיק שומן – שמפצה על היובש שנגרם ע"י הסבון מה גם שלא קיים גורם הדלקת ברקע..


המקלחת מטרתה להסיר תאי עור מתים ולכלוך. ריח הסבון הוא בונוס שאינו תורם בכלום לניקיון העור.


שימוש בסבון באיזורים שמופרשת מהם הרבה זיעה, כגון בית השחי והמפשעות לרוב לא גורם ליובש, גם לא אצל אלו הסובלים מאטופיק דרמטיטיס, היות שבאזורים אלו, באופן טבעי, יש יותר בלוטות המפרישות שומן. כמות יתרה זו של בלוטות "מפצה" על היובש שנגרם ע"י הסבון.


בחלק האחורי של הברכיים, החלק הפנימי של המרפק, הצוואר ומפרקי הידיים והרגליים יש מעט מאוד נקבוביות המפרישות שומן ולכן אזורים אלו רגישים במיוחד לחומציות הנמוכה של הסבון, גם אם רשום שה PH של הסבון הוא 5.5.


אם האזור רגיש לסבון וקיימת אופציה אחרת – מדוע להתעקש ולהכביד על העור?


אז מה? לא להשתמש בסבון?


קודם כל אפשרי!


קשה לחשוב על גבר או אישה בוגרים שיוותרו על מקלחת נורמאלית אך קיים פתרון אחר והוא נקרא "שמן הידרופילי". שמן זה, כשהוא בא במגע עם מיים הוא הופך חלבי. הוא מתפקד כמו סבון למרות שאין לו קצף אך הוא מנקה את העור באותה יעילות. לוקח מעט זמן להתרגל להיעדר הסיבון אבל פתרון זה עשוי להיות לכם לעזר. את השמן הזה קונים בבית מרקחת. יש כמה שמות מוכרים כגון "בלנאום" , "שמן אמבט לתינוקות".


לכן לפחות את האיזורים הרגישים די לרחוץ במים פושרים ולעבור עליהם בספוג רך ללא סבון או עם שמן הידרופילי או מגבת רטובה בעת המקלחת, בדיוק כפי שהיינו עושים עם סבון – אבל לעשות זאת ללא סבון! היעדר מגע הסבון במקומות הרגישים יאפשר לעור להישאר בריא למרות ההפרשה המועטה של  שומן. פעולת השפשוף העדין ב"מקלחת מצומצמת" כזו תסיר תאים מתים והמים הפושרים יסייעו בהסתלקות הלכלוך.


בשאר האיזורים, במיוחד המזיעים יותר כגון בתי השחי, מפשעה וכפות רגליים ניתן להשתמש בסבון כרגיל.


את השיטה הזו אני מיישמת עם הבת שלי. אצלה התחיל העור להראות סימנים של דלקת בגיל 3... עד גיל 5 ניסיתי כל מיני דברים עד שהחלטתי להפטר מהסבון. מאז ועד היו (היא בת 9) לא חזרו הסימנים של האטופיק. ... אנחנו מפחדות לחזור לסבון...


אחותי והבן שלי, לעומתה, לא אהבו את השמן ההידרופילי. אצלם הפיתרון הוא קרם לחות על כל הגוף אחרי כל מקלחת.


אני ממליצה לכם לנסות את ההצעה שלי למשך שבועיים... לא תתחרטו....


מקסימום תחזרו לסבון...