מאמרים

קוסמטיקה טיבעית

לא מה שחשבת....


קצת נקודות למחשבה בנושא קוסמטיקה טבעית... (קצת ארוך אבל שווה את מאמץ הקריאה). קיראו עד הסוף.

קוסמטיקה טבעית מה היא? בואו נחשוב על זה קצת בהגיון:

לקנות אננס בשוק, לחתוך אותו ולמרוח אותו על הפנים עושה פילינג טבעי! (מוצלח מאוד אפילו... כך אומרים. לא ניסיתי. לא מתחייבת) כאן לא מעורבים חומרים "לא טבעיים". אננס נטו!

ועכשיו ניקח את אותו אננס ונכניס אותו - כמו שהוא - לבקבוק מקושט: והרי לכם "פילינג אננס טבעי" !! ....

אני אתייחס למספר היבטים:1. נעצור רגע לחשוב... מה קורה לאננס טבעי כשהוא נמצא על המדף בחנות מחוץ למקרר יום, יומיים, שבוע ...... כולנו יודעות שהאננס ירקב: יגדלו עליו חיידקים, הוא יתחמצן וברור שלא נרצה אותו - לא כמרכיב בסלט ולא כפילינג לפנים! (ואל תגידו את המילה "עיקור" כי עיקור יהרוס את כל מה שטוב באננס ואז... מה הועילו חכמים?)

כלומר אם תכשיר האננס הטיבעי נמצא על המדף ולא מתקלקל – אז בוודאי יש בו חומר משמר כזה או אחר שישמור עליו מריקבון – וכבר קיבלנו תכשיר שמכיל חומרים משמרים – בבוווום ! מתפוצץ בלון הטיבעי !!!2. נכון שטבעי נשמע בטוח אבל מה שבטוח לנו בתזונה אינו בהכרח נכון במריחה על העור שלנו... דברים שאנו אוכלים חודרים אל הגוף ועוברים עיבוד בקיבה ומשם למעיים. מה שאנחנו מורחים על העור שלנו מקיים אינטראקציה כימית ישירה עם העור – אחרת מזו שהוא מקיים עם הקיבה. כלומר מה שיודעת לעשות הקיבה עם החומרים של האננס – לא בהכרח יודע לעשות העור!

אז בואו נפריד: חומר שאנו אוכלים משפיע על גופנו באופן שונה מהשפעתו של אותו חומר כשאנו מורחים אותו על העור.3. דיוק ההרכב - מהי תכולת החומרים הפעילים בחומר הטיבעי, מהו זן האננס והאדמה בו גדל ואיך הם משפיעים על מה שעושה האננס לעור שלי. מה השפעת מכלול החומרים באננס על העור? מה ההבדל בין אננס אחד למישנהו? תחשבו על פלפל חריף. הוא יכול להיות חריף פיקנטי עד חריף אש – וזה אותו פלפל, אולי אפילו מאותו צמח בעונות שונות או בתנאים אחרים שונים.

בעולם משקיעים מיליארדי דולרים בנושא פיתוח תכשירי קוסמטיקה והם מיוצרים היום מחומרים שנחקרו מכל הזוויות ולכן הרכיבים הכימיים של התכשיר קוסמטי ידוע הריכוז שלהם, הסביבה הכימית שבה הם נמצאים... הכל מוגדר באופן חד-חד ערכי, נחקר ונבדק. החומרים מסונטזים באופן מדוייק במעבדות ע"פ ידע שנצבר לאורך שנים. כל חומר מוכנס לתכשיר קוסמטי רק אם הוא עובר אינספור בדיקות לדוגמא בדיקת בטיחות Safety Assesment המאשרות שהוא בטוח לשימוש. אין הפתעות וחומרים נוספים שנמצאים שם מבלי שהם הוכנסו באופן מכוון תוך ידיעת השפעתם על פעילות התכשיר.

הכי חשוב: חומרים קוסמטיים כבר שנים רבות שאינם מיוצרים תוך שימוש בפירות/צמחים או ירקות "כפי שהם". כשמפתחים מוצר קוסמטי מפרידים את החומרים השונים, אפילו מתוך הצמחים עצמם ומתייחסים לכל אחד בנפרד. הסיבה היא ששימוש בחלקי צומח טומן בחובו את הברור מאליו – כל מה שיש בצמח נכנס פנימה. גם מה שלא ידוע ולא מוכר, גם חלקים שאנחנו לא מעוניינים בהם.

יבואו ויטענו מולי שדווקא ריבוי הרכיבים מעשיר את יתרונו של התכשיר – טענה נכונה ברמת כאוס – כלומר ללא דיוק. לדוגמא הקנאביס, שהיום משתמשים בו להפגת כאב, מופרד לחומרים השונים, זנים שונים, ריכוזים, תדירות שימוש... ברור לכולנו ששימוש בקנאביס שקנינו בפינת הרחוב לא יהיה מדוייק כמו השימוש קנאביס רפואי. האמינו לי, מניסיון.4. ריכוז חומרים - מהו ריכוז החומרים הפעילים, כמה אננס צריך למרוח?

שימוש - למשך כמה זמן עלי להשאיר את החומר הטיבעי על העור?

בתכשיר הקוסמטי ידוע מהו ריכוז החומר הדרוש וכמה זמן יש להשאירו על העור על מנת להשיג אפקט רצוי מסוים וידוע כמו לדוגמא שמירת לחות.5. ניקיון – החומרים בשימוש קוסמטי סטריליים ובטוחים ברמת הזרקה - כלומר שניקיונם הוא ברמה של ניקיון חומרים המתאימים להזרקה למחזור הדם. יש הגדרה כזו בייצור חומרים.6. חדירה לעור: נושא טעון למדי.

רופא עור נותן לנו תכשיר משחה לטיפול בבעיית עור. ברור כי בתכשיר קיימים חומרים שמשפיעים על העור מבחוץ – למעשה תכשירים רפואיים חודרים אל מחזור הדם דרך העור. בכך טמונה אמירה כי ישנם רכיבים בתכשיר הרפואי שחודרים וישנם כאלו שלא. מה שחודר הוא רק החומר הפעיל. שאר החומרים נספגים בשכבה הראשונה של העור ולא מגיעים אל מחזור הדם.

כל מה שמוגדר "קוסמטיקה" נמצא תחת תקנות מסודרות בחוק ככתוב בסעיף הקודם וכמו כן מוגדר כי תכשיר קוסמטי אסור שיהיה עשוי מחומרים שחודרים לעור.

אבל !!!ישנם רכיבים בתכשירים קוסמטיים כגון ויטמינים ופפטידים שאכן נספגים בשכבה הראשונה של העור עמוק יותר ומשפיעים על התנהגות העור יותר מסתם קרם לחות.

אך אלו חומרים אשר:

• נמצאים בריכוזים מוגדרים לשימוש קוסמטי !

• בטוחים למתן ע"י קוסמטיקאית שאינה רופאה.

• הם ניתנים רק לאחר תישאול ע"י קוסמטיקאית.

• ישנם מצבים בהם קוסמטיקאית לא תיתן תכשיר קוסמטי מסוים ויש לה את הסמכות והידע להחליט זאת.דוגמת קצה היא רטינול, חומר בשימוש קוסמטי: רופא יכול לתת למטופל תכשיר רטינואיד (רואקוטן) בכמות של 10 או 20 mg לעומת זאת תכשיר קוסמטי יכיל חומר דומה שמתפרק בעור והופך להיות לאותו חומר שנותן הרופא. הריכוז של החומר הקוסמטי יהיה לכל היותר 1.6% של החומר הפעיל.ורק בשביל להשלים את הדוגמא: קיימים תכשירי קוסמטיקה המבוססים על החומר הפעיל באננס.

את החומר הפעיל הזה, שהוא אנזים פרוטולואיטי – כלומר אנזים מפרק חלבון, מנפיקים מהאננס ואותו מכניסים בריכוז מדוייק לתכשיר הקוסמטי.... מי אמר שאין חומרים טיבעיים בתכשירי קוסמטיקה?היתה לי לקוחה פעם, צעירה בסוף שנות העשרה שלה שרכשה שני בקבוקי שמן כלשהו לטיפול באקנה. טיבעי לחלוטין!

מה שהיא לא חשבה הוא שבמצב של פיצעי אקנה אסור להשתמש בתכשיר שומני כלשהו!! טיבעי או לא!!

וזו רק דוגמא אחת .. וזה רק חלק מהסיפור...אז תחשבו טוב טוב לפני שאתן קונות תכשיר המתהדר בתואר " קוסמטי טבעי".

לא כל הנוצץ זהב!

קנית תכשיר טבעי? התקשרי אליי לייעוץ...אולי הוא אינו מתאים לעורך (פגשתי לא מעט מקרים כאלו) אני חוה קינן חוקין. קוסמטיקאית המתמחה בטיפול קוסמטי בבעיות עור. 0528373335המקור: ביופור,

ייתכן שזו תמונה של ‏‏פרי‏ ו‏טקסט‏‏