מאמרים

אטופיק דרמטיטיס

יובש קיצוני של העור, גירוי וגירוד אינסופי הגורם לעיתים אפילו לפציעה, עור קריספי ושברירי ואזורים נרחבים כהים משמעותית ונוקשים למגע. 

זוהי אטופיק דרמטיטיס, דלקת עור אטופית!

לא מעט אנשים מכירים את התופעה: יובש קיצוני של העור, גירוי וגירוד אינסופי הגורם לעיתים אפילו לפציעה, עור קריספי ושברירי ואזורים נרחבים כהים משמעותית ונוקשים למגע. האיזורים הנגועים הם לרוב פנים הזרוע, הקפל האחורי של הברך, שורש כף היד וכף הרגל, פנים, ירכיים וגב. מצב העור מושפע מאוד ממזג האוויר ובעיקר במעברי עונות. לחץ נפשי מחמיר את המצב וקיים גם רקע אלרגני מובהק.
לעיתים מכנים אותה: "אסטמה של העור" או "אקזמה של העור".
זוהי אטופיק דרמטיטיס, דלקת עור אטופית!


המחלה עלולה להופיע בכל גיל, כולל אצל מבוגרים, אבל פוגעת בעיקר בתינוקות ובילדים קטנים. ב־65% מהמקרים דלקת עור אטופית מופיעה כבר בגיל הינקות וב־90% מהמקרים - לפני גיל 5.


שמה של התופעה "אטופיק דרמטיטיס" מעיד על כך שכאשר הגדירו אותה לראשונה לא ידעו לשייך אותה לעיניין מסויים – כלומר לא נתנו לה כותרת. א-טופיק: ללא כותרת. פירוש המילה ביוונית עתיקה "תופעה חריגה".
מדובר בעור המאבד לחות בקלות, מושפע מאוד ממזג האויר ובעיקר במעברי עונות. לחץ נפשי מחמיר את המצב וקיים גם רקע אלרגני מובהק.


הגורם המדויק אינו ידוע, אבל מדובר ככל הנראה בשילוב של הפרעה בשלמות של העור, המאפשרת חדירה של חומרים מגרים שונים, ושל פעילות מוגברת של מערכת החיסון.


כתוצאה מכך נפגעת תכולת השומנים בעור והיא נשארת ברמה נמוכה. שומנים אלו, בעור בריא, מונעים את התאיידות המים מעל פני העור ובכך שומרים על הלחות של העור. עור אטופי מאבד לחות בקלות בגלל שיש מחסור בשומנים אלו על פני העור.


טיפולים תרופתיים באטופיק דרמטיטיס


ישנם מצבים בהם אין צורך בטיפול תרופתי. אבל  קיימים מצבים בהם העור פגוע לאורך זמן וחשוף למזהמים ולכן הטיפול הרפואי הכרחי והוא עשוי למנוע התדרדרות של המצב והחרפה . זה נתון להחלטת הרופא.


להלן סקירה קצרה ועיניינית, של הטיפולים הרפואיים השונים לאטופיק דרמטיטיס.


תכשירים מקומיים המכילים סטרואידים - טיפול כזה מפחית את הגרד ואת הדלקת הכרוכים בהתפרצויות. קיימים תכשירים רבים המכילים סטרואידים, ולכן צריך להתייעץ עם רופא בנוגע לתכשיר המדויק, למינון הנדרש ולמשך הטיפול המומלץ מחשש לשימוש לא נכון שיוביל לתופעות לוואי. עם זאת יש לדעת כי מדובר בטיפול בטוח, ואם הוא יתבצע במדויק בהתאם להנחיות - הסיכון לתופעות לוואי הוא נמוך.


סוג נוסף של טיפול מקומי, הן משחות אימונומודולטוריות, הפועלות על מערכת החיסון, שאף היא פועלת בצורה לקויה באטופיק דרמטיטיס. משחות אלו מסוגלות להפחית את פעילות מערכת החיסון במקום המריחה בלבד, ללא ספיגה משמעותית, וכך למנוע תופעות לוואי כלליות כתוצאה מהן. 


במידה שהטיפול המקומי לא מספק, יש צורך לעבור לטיפול סיסטמי. טיפולים אלו כוללים תרופות אנטיהיסטמיניות המסייעות להתגבר על הגרד הקשה והמטריד ממנו סובלים חולי אטופיק דרמטיטיס. 


במקרים של התלקחות הפריחה ובמקרים קשים ועל פי המלצה של רופא ישנו טיפול אנטיביוטי ישירות על הפצע או בנטילה דך הפה. טיפול זה ניתן בשל הזיהומים המשניים של חיידקים סטפילוקוקים שעלולים להיגרם כתוצאה מכך שהעור נשאר דלוק ופצוע לאורך זמן.


תכשירים מקומיים שאינם סטרואידים - טיפול המבוסס על תרופות מקומיות (קרם או משחה) (מכילות מעכבי קלצינורין – שייך למערכת החיסון ותאי T) מאפשר שימוש לאורך זמן, כולל באזורים המועדים להתפתחות תופעות לוואי בשימוש תכשירים אחרים (עפעפיים, קיפולי גוף).


במצבים קשים יותר, ישנה אפשרות לטיפול בפוטותרפיה - כלומר קרינת אור באורכי גל ספציפיים, שנמצאו יעילים למטרה זו. חשוב להדגיש, כי אין המדובר בקרינה הניתנת לחולים במחלות גידוליות, אלא ניצול חלק קטן מספקטרום קרני השמש.


שנוי באורחות החיים עשוי לסייע מאוד:


יש ללבוש בגדים מאווררים, בעיקר מכותנה.
יש לשהות באזורים בהם רמות הלחות באוויר גבוהות יחסית (בישראל - מישור החוף).
היות שדלקת עור אטופית נוטה להחמיר על רקע לחץ נפשי, במקביל לטיפול תרופתי מומלץ לטפל במתחים שונים ולהימנע ממצבי לחץ.


והנה גם לטיפול קוסמטי יש מה להגיד בנושא:


פה חשוב להדגיש כי יש משמעות אמיתית לתכשיר הניקוי והטואלטיקה בהם משתמשים הלוקים באטופיק דרמטיטיס. שימוש בתכשירים מותאמים מפחית באופן ניכר את היובש בעוד ששימוש בתכשירים שאינם מתאימים מחמיר מאוד את התופעה.


הטיפול הקוסמטי יתמקד בשמירה על לחות העור ומניעת התייבשותו בעזרת קרמים טיפוליים ותרחיצים שונים מרגיעי גרד המכילים לדוגמא אלוורה וחומרים קוסמטיים אחרים .


אני אסקור עכשיו מספר תכשירים שאנחנו משתמשים בהם באופן יום יומי ואסביר מהם השינויים שיש לעשות באופן השימוש בהם אצל אנשים הסובלים מעור אטופי:


נתחיל עם הברור מאליו: סבון הרחצה


בעור יש בלוטות המפרישות שומן. שומן זה מפוזר על פני כל העור מכף רגל ועד ראש. ליכלוך נדבק לנו לעור באמצעות שומן זה ומטרת השימוש בסבון היא להסיר שאריות ליכלוך אלו. הסבון, שבאופיו הכימי מסוגל להתחבר גם לשומן שעל העור וגם למים, שוטף עם הליכלוך יחד עם השומן מעל העור. עבור עור אשר תכולת השומן בו מספיקה – אין בכך כדי להפריע: עור בריא אולי ירגיש מעט יבש בסמוך למקלחת אבל מלאי השומן יחודש תוך שעות ספורות. לעומתו העור האטופי אינו מסוגל לחדש את אספקת השומן במהירות הנדרשת ובדקות הראשונות שלאחר המקלחת בורחת מעט הלחות שיש בעור - והעור מתייבש.


כלומר המחסור בשומנים על פני העור האטופי מוחמר משימוש בסבונים (!!!) המסירים את מעט השומן העל עורי הקיים.


אני ממליצה להתייחס אל הסבון הרגיל כרעל של ממש לעור האטופי. בדיוק כפי שיש אנשים שאכילת בוטנים מסכנת את בריאותם.


במקום סבון יש להשתמש בשמן אמבט לתינוקות כגון בלנאום. זהו שמן הידרופילי, צבעו שקוף והוא הופך לבן חלבי במגע עם מיים. שמן שלא הופך ללבן במגע עם מים אינו שמן הידרופילי ואינו מתאים לעור האטופי.


קצת קשה לשנות את הציפיה שלנו לבועות סבון על מנת להרגיש שביצענו ניקיון של העור אך שמן זה אכן מנקה את העור והוא עושה זאת מבלי לפגוע בשומנים הטבעיים של העור ובכך מפחית באופן משמעותי את אובדן המים הכרוני. אני רק אציין כאן כי ישנם אנשים אשר שמן זה יגרום להם בכל זאת גירוי של העור. כל אחד צריך לבדוק את התאמת השמן הזה עבורו באופן אישי.


החדשות הטובות הן שגם רחצת הגוף במיים פושרים תוך שפשוף קליל בספוג עדין ישאיר את גופנו נקי במידה מספקת. למעשה העור האנושי אינו זקוק לסבון על מנת להיות נקי. זהו רק הרגל שלנו, כבר אלפי שנים, לרחוץ את גופנו בתכשיר שאינו מיים נקיים.


אם גם השמן לא מתאים לכם וגם אינכם מוכנים לוותר לגמרי על הסבון אז המלצתי היא ללכת בין הטיפות, תרתי משמע: ניתן לחפוף ולרחוץ את המפשעה, בית השחי וכפות הרגליים בסבון רגיל אך את שאר הגוף לרחוץ במיים פושרים ולשפשף בעדינות עם ספוג רך ללא סבון. איזורים אלו שציינתי שניתן לרחוץ אותם בסבון רגיל הם איזורים עשירים באופן טיבעי בבלוטות מפרישות שומן ולכן קיים סיכוי סביר שגם אצל בעלי עור אטופי יהיו באיזורים אלו די בלוטות מפרישות שומן על מנת לתקן את נזקי הסבון מהר מספיק לפני שהעור מתייבש. שווה לנסות...
כל סבון הוא בחירה לא טובה - אבל אם החלטתם שלא לוותר על הסבון אז בכל מקרה בחרו סבון עדין, עדיף של תינוקות. נסו כמה סבונים עד שתמצאו את זה המתאים לכם כי ישנם סבונים לתינוקות שהם יותר או פחות מגרים וכל אחד צריך לבדוק את הסבון על עצמו..


אבל הכי חשוב זה להשתמש בקרם לחות:
לא כל קרמי הלחות מתאימים לעור האטופי. קרם הלחות צריך להשאיר על העור שכבה שומנית עמידה מספיק על מנת שתתפקד במקום שומני העור החסרים. קרם לחות הנספג מהר הוא אולי נעים יותר אך אינו יעיל מספיק לעור האטופי.


אופן השימוש בקרם חשוב לא פחות: באופן טיבעי העור שלנו מפריש שומן במהלך כל היום ולכן אם אנחנו רוצים לספק לעור את הלחות כפי שהוא זקוק לה – באופן רציף - אזי את הקרם צריך למרוח כמה פעמים במהלך היום, לא רק לאחר מקלחת. כל הרטבה של הידיים, כניסה ויציאה, החלפת לבוש וכד'... בכל הזדמנות צריך למרוח לחות.... שוב ושוב ושוב....


ולסיכום:


מה לא לעשות:
לא להשתמש במים חמים במקלחת
לא להאריך את זמן המקלחת
לא להשתמש במקלחת בסבון רגיל
לא ללבוש בגדים מבד ניילון


מה כן לעשות:
להשתמש במים פושרים במקלחת
לקצר את זמן המקלחת
ללבוש בגדים קלים בעלי שרוול ארוך
להשתמש בשמן הידרופילי
להשתמש בקרם לחות
לחזור ולמרוח את קרם הלחות כמה וכמה פעמים במהלך היום!!ומה הלאה???


אטופיק דרמטיטיס יכולה להיות מחלה מאוד מתסכלת, מעצם העובדה שהיא בדרך כלל ממושכת. יחד עם זאת, במרבית המקרים חומרת המחלה פוחתת עם השנים ככל שהילד מתבגר, עד למצב שבו רק אחוז קטן מהילדים עם אטופיק דרמטיטיס נשארים מבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס.


מקורות למאמר ומקומות נוספים לקרוא


רפא


דוקטורס


שירותי בריאות כללית


דנה איכילוב


ויקיפדיה


מרכז שניידר


בהצלחה