קצרים על טיפוח

אטופיק דרמטיטיס

יובש קיצוני של העור, גירוי וגירוד אינסופי הגורם לעיתים אפילו לפציעה, עור קריספי ושברירי ואזורים נרחבים כהים משמעותית ונוקשים למגע. האיזורים הנגועים הם לרוב פנים הזרוע, הקפל האחורי של הברך, שורש כף היד וכף הרגל, פנים, ירכיים וגב. מצב העור מושפע מאוד ממזג האוויר ובעיקר במעברי עונות. לחץ נפשי מחמיר את המצב וקיים גם רקע אלרגני מובהק.

 

הסיבה לתופעה היא תכולת שומנים נמוכה על פני העור. שומנים אלו, בעור בריא, מונעים את התאיידות המים מעל פני העור ובכך שומרים על הלחות של העור. עור אטופי מאבד לחות בקלות בגלל שיש מחסור בשומנים אלו על פני העור. 


הסיבה למחסור בשומנים על פני העור האטופי יכולה להיות גנטית, אלרגנית ומוחמרת משימוש בסבונים (!!!) המסירים את מעט השומן העל עורי הקיים.


הטיפול הרפואי כולל שימוש באנטי-היסטמינים, סטרואידים ופוטו-טראפיה.
ההמלצה היא ללבוש בגדים מאווררים כגון כותנה ולא ניילון ולשהות באיזורים בהם רמת הלחות גבוהה יחסית כגון מישור החוף.


מה לא לעשות:
לא להשתמש במים חמים במקלחת
לא להאריך את זמן המקלחת
לא להשתמש במקלחת בסבון רגיל
לא ללבוש בגדים מבד ניילון


מה כן לעשות:
להשתמש במים פושרים במקלחת
לקצר את זמן המקלחת
ללבוש בגדים קלים בעלי שרוול ארוך
להשתמש בקרם לחות
להשתמש בשמן הידרופילי


במקום סבון יש להשתמש בשמן אמבט לתינוקות כגון בלנאום (לא ג'והנסון&ג'והנסון). זהו שמן הידרופילי. צבעו שקוף והוא הופך לבן חלבי במגע עם מיים. שמן שאינו הופך ללבן במגע עם מים אינו שמן הידרופילי ואינו מתאים לעור האטופי.


בנוסף חשוב להשתמש בקרם לחות מתאים:
לא כל קרמי הלחות מתאימים לעור האטופי. קרם הלחות צריך להשאיר על העור שכבה שומנית עמידה מספיק על מנת שתתפקד במקום שומני העור החסרים. קרם לחות הנספג מהר הוא אולי נעים יותר אך אינו יעיל מספיק לעור האטופי. אם צריך יש לחדש את קרם הלחות במהלך היום.הנה כאן תוכלו לקרוא יותר לעומק


אטופיק דרמטיטיס ב"חווית הטיפוח"